Posted on

Korzeń omanu to wyjątkowa roślina lecznicza, którą warto mieć w swoim domu. Działa antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo oraz łagodzi stany zapalne, a ponadto wspomaga także leczenie wielu dolegliwości skórnych.

Korzeń omanu – jakie właściwości będą przydatne w domu?

Korzeń omanu to roślina długoletnia, która od dawna uznawana jest za ważny element domowej apteczki. Składa się między innymi z heleniny oraz azulenu, którym zawdzięcza działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Najważniejszy składnik, a więc azulen jest niezastąpiony w leczeniu różnych symptomów infekcji skórnych, a poza tym niweluje uciążliwe obrzęki obrzęków. W jego składzie jest też inulina, która usprawnia pracę przyjaznych bakterii jelitowych.

Korzeń omanu to roślina wykorzystywana podczas walki z pasożytami obecnymi w jamie ustnej i jelitach. Doskonale sprawdzi się również w chwili walki ze zbyt wysokim cholesterolem, a oprócz tego będzie wzmacniał osłabione serce i przyczyni się do wyrównania cyklu miesiączkowego. Kobietom karmiącym, regularne spożywanie korzenia omanu pomoże w rozkręceniu laktacji.

Gdzie kupić i jak używać korzeń omanu?

Korzeń omanu jest dostępny chociażby w aptece bądź sklepie z ziołami, zarówno tradycyjnym, jak i tym działającym w internecie. Najbardziej istotny jest sposób spożycia. Najczęściej wybieraną formą jest napar. Łyżka pokruszonego korzenia powinna być zalana wrzątkiem i odcedzona po 30 minutach. Jeśli spożywa się go codziennie, to pierwsze efekty można odczuć już w pierwszych dniach stosowania.

Nie bez znaczenia jest także czas spożycia napoju. Osobom zmagającym się z pasożytami zaleca się sięganie po ziołowy napój tuż po przebudzeniu, koniecznie na czczo. Przy leczeniu dolegliwości dróg rodnych trzeba podzieli dzienną porcję na pół i pierwszą spożyć rano, a drugą tuż przed snem. Napar jest polecany również jako preparat pielęgnacyjny do skóry trądzikowej oraz łojotokowej.

Natomiast korzeń omanu w nalewce sprawdzi się do leczenia chorób dróg oddechowych. Powstaje ona ze 100 gramów sproszkowanej rośliny i 250 ml wysokoprocentowego alkoholu. Trzeba jedynie połączyć ze sobą te dwa składniki i odstawić mieszankę w ciemne miejsce na minimum tydzień. Po odstaniu i odcedzeniu nalewka nadaje się do spożycia. Najlepiej zażywać 0,5 łyżeczki kilka razy w ciągu dnia.