Posted on

Wielu z nas cierpi na zły sen, kiedy mieliśmy ciężki dzień, ale czy wiesz, że to samo można powiedzieć o swoim psie? Czy słyszałeś o określeniu zestresowane psy? Być może tak było, jeśli ostatnio czytałeś blog o psach .

Badania przeprowadzone niedawno wykazały, że negatywne działania mogą zakłócać sen zwierząt , podczas gdy pozytywne zachowanie często ma odwrotny skutek. Sen jest niezbędny dla naszego dobrego samopoczucia – podobnie jak psy. Sporo pieniędzy wydajemy na produkty, które wspomagają nasze zdrowie i sen, a także dostępnych jest wiele produktów dla psów .

Przyjrzyjmy się więc bliżej badaniu i sposobowi, aby upewnić się, że pies jest wolny od stresu przed snem.

Badania

Co dokładnie pokazało badanie z 2017 roku opublikowane przez Proceedings of The Royal Society B i jak naukowcy doszli do wniosku, że psy mogą cierpieć na stres zakłócający sen? Trzygodzinny eksperyment został przeprowadzony przez naukowców na Węgrzech i obejmował mieszankę 16 psów, w tym boksera, labradora i owczarka szetlandzkiego.

Aby przetestować wpływ stresu na sen, niektóre psy przed zaśnięciem otrzymały „pozytywne” doświadczenia. Pozostałe przeżywały „negatywne” doświadczenia przed odpoczynkiem (wszystkie psy były poddawane obu typom doświadczeń). Po monitorowaniu fal mózgowych podczas snu badacze doszli do wniosku, że lęk odgrywa rolę w zdolności psa do relaksu i odpoczynku. W tym miejscu upewniasz się, że Twój pies ma wygodne legowisko, czy to luksusowe legowisko dla psa, czy legowisko ortopedyczne .

Sen w fazie REM

Naukowcy odkryli, że istniała różnica w ilości snu REM, gdy porównali psy po każdym pozytywnym lub negatywnym doświadczeniu. Sen REM (szybki ruch gałek ocznych) jest bardziej aktywnym, lżejszym stanem spoczynku, na który składa się zwiększone tętno i szybsze oddychanie. Non-REM to głębsza faza snu, która zapewnia optymalny odpoczynek oraz bardziej regularne oddychanie i tętno.

Zazwyczaj psy, które otrzymały „dobre” doświadczenie – wypełnione pieszczotami, uwagą i zabawami – miały około godziny głębokiego snu bez fazy REM. I odwrotnie, „złe” doświadczenia – które obejmowały izolację od właściciela i groźne podejście – spowodowały, że psy miały tylko około 40-50 minut snu bez fazy REM.

Jeśli budzisz się, czując się tak, jakbyś nie robił nic poza rzucaniem i obracaniem się przez całą noc, prawdopodobnie nie miałeś odpowiedniego snu bez fazy REM. Chociaż sen REM zajmuje około 20% -25% całkowitego czasu snu u dorosłych ludzi, ważne jest, aby osiągnąć wystarczającą fazę nie-REM, aby uzyskać to, co nazwalibyśmy „przyzwoitym snem”. Kierownik badań, dr Anna Kis, powiedziała:

„Stwierdziliśmy, że po negatywnych doświadczeniach psy śpią mniej głęboko. Sugeruje to, że podobnie jak ludzie źle śpią po ciężkim dniu, psy mogą mieć podobny problem ”- powiedziała kierownik badań dr Anna Kis.

Co jeszcze wyszło z tego interesującego badania nad stresem u zwierząt? Naukowcy nie tylko stwierdzili różnice w fazie REM. Odkryli również, że zwierzęta, które przeżyły negatywne doświadczenia, zwykle zasypiały znacznie szybciej niż kły, które zachowywały się przyjemniej. Dr Kis wyjaśnił: „U ludzi stres powoduje trudności z zasypianiem, podczas gdy psy zasypiają szybciej – uważamy, że jest to środek ochronny mający na celu usunięcie ze stresującego środowiska”.

Co ciekawe, badanie wykazało, że kły spały mniej więcej tyle samo czasu. Jednak to niezdolność „zestresowanych” psów do wejścia w ten ważny etap nie-REM, podkreśla, jak negatywne doświadczenia mogą zaszkodzić ich stanowi emocjonalnemu.

Po czym poznać, że zwierzę jest zestresowane?

Oczywiście istnieje ryzyko, że Twój pies może się zestresować, a to nie jest dobre dla jego zdrowia. Jeśli martwisz się, zwróć uwagę na te wskaźniki stresu:

1. Złe zachowanie i szczekanie

Wiele psów szczeka w ogrodzie w nocy lub gdy wydaje im się, że ktoś stoi przed drzwiami. Ale czy wiesz, że nadmierne szczekanie może oznaczać stres? Podobnie złe zachowanie może również wskazywać na stres. Gryzienie mebli lub rozrywanie ubrań to kolejny wskaźnik, że Twój pies ma coś na myśli.

2. Nadmierna utrata sierści

Czy znajdujesz w domu o wiele więcej futra swojego psa niż zwykle? Miej na to oko, ponieważ może to oznaczać, że są niespokojni.

3. Dysząc

Dyszenie to mechanizm chłodzenia psa. Jeśli jednak zauważysz, że Twój psiak bez powodu dyszy z uszami do tyłu i nisko na głowie, może się czymś martwić.

4. Ziewanie i oblizanie nosa

O ile nie zjedli lub nie napili się wody, oblizanie nosa może być oznaką zestresowania psa. Podobnie jak ludzie, pies ziewa, gdy jest zmęczony, co, jak wiemy, może oznaczać brak snu nie-REM z powodu stresu.

Sposoby na odstresowanie psa

Starszy wiceprezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Weterynarii, Gudrun Ravetz, twierdzi, że: „pozytywne interakcje z naszymi zwierzętami są ważne dla ich ogólnego stanu zdrowia i dobrostanu”. Jeśli zauważyłeś niektóre z powyższych wskaźników i nie wiesz, co zrobić, istnieje kilka sposobów na złagodzenie problemu i pomoc zestresowanym psom.

1. Jedzenie

To, co je Twój pies, może znacząco wpłynąć na jego samopoczucie. Zapewnienie im karmy zawierającej odpowiednie odżywianie potrzebne do utrzymania zdrowia psa to tylko jeden ze sposobów, w jaki możesz pomóc w utrzymaniu optymalnego zdrowia emocjonalnego i fizycznego. Sprawdź więc zalety bezzbożowej karmy dla psów i obiecaj, że pozbędziesz się ludzkich smakołyków.

Mówiąc o smakołykach, oczywiście, dawanie psiakowi od czasu do czasu przekąsek, aby zająć go, nie jest złym pomysłem. Wiele psów poddaje się destrukcyjnemu żuciu lub nadmiernemu lizaniu pod wpływem stresu. Dawanie im długotrwałych gryzaków dla psa może pomóc złagodzić takie zachowania. Możesz to rozważyć, szczególnie w dni, kiedy czują się szczególnie niespokojni lub kiedy nie można iść na ich rutynowe spacery.

2. Ćwiczenia

Aktywność fizyczna to niezawodny sposób na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego. Dotyczy to zarówno psów, jak i ludzi. Jeśli Twój pies jest zestresowany, wydłuż czas spaceru o 10-15 minut. Lub udaj się raz dziennie do ogrodu, aby pobawić się w aportowanie. Zabranie ich na basen to świetny sposób na zmęczenie niespokojnego psiaka i doskonały wzmacniacz stresu. Tak długo, jak Twój pies naprawdę lubi wodę.

3. Stymulacja intelektualna

Należy również stymulować mózg psa. Zapewnienie psu stymulacji intelektualnej daje namacalne korzyści, na przykład używanie puzzli . Rozwiązywanie problemów sprawia, że ​​pies czuje się usatysfakcjonowany i daje większy spokój ducha. Nuda może wpływać na psa tak samo, jak na ludzi.

4. Ustal rutynę

Zasady i rutyna działają, aby Twój psiak czuł się bezpiecznie – doskonałe czynniki redukujące stres. Pies powinien z grubsza wiedzieć, o której godzinie idziesz do pracy, jest karmiony, wracasz do domu i wychodzą na spacer. To sprawi, że poczują się spokojniej i pewniej. Nie zawsze jest to możliwe, ale staraj się zachować pewną konsekwencję, aby Twój pies się nie martwił.

5. Nie zostawiaj ich samych zbyt długo

Wielu z nas pracuje przez długie godziny. Ale pozostawienie psa samego w domu na duże porcje dnia może wywołać u niego panikę. Podczas gdy niektóre psy radzą sobie z samotnością lepiej niż inne, niektóre cierpią z powodu lęku separacyjnego. Powoduje to zestresowanie psów. Jeśli możesz, zarezerwuj je w przedszkolu dla psów. Lub nawet zapytaj, czy członek rodziny lub przyjaciel może siedzieć na psie przez godzinę lub dwie, aby przerwać swój dzień.

Jeśli chcesz pomóc swojemu psu poczuć się bezpieczniej podczas nieobecności, dobrym pomysłem jest wypróbowanie skrzynki na lęk separacyjny .

Uważaj na zachowanie swojego psa i zastosuj niektóre z powyższych metod zmniejszania stresu. Postaraj się stworzyć pozytywną atmosferę w domu, aby Twój pies był wolny od niepokoju i dobrze się wyspał.

6. Zabierz je na wakacje

Można by pomyśleć, że zabranie psa na wakacje jeszcze bardziej go zaniepokoi. Ale psy nie są podobne do innych zwierząt domowych, jeśli chodzi o potrzebę znajomego otoczenia. Tak długo, jak są z ludźmi, których kochają, większość psów naprawdę czerpie korzyści z czasu spędzonego poza domem. W tym sensie są bardzo podobni do nas, ludzi! Mając to na uwadze, pamiętaj, aby szukać hotelu, który przyjmie psy  na następny wypad.