Posted on

Jeśli chodzi o wystrój domu, jest milion i jedna decyzja, którą trzeba podjąć. Jakiego koloru pomalować ściany? Jakie wykładziny wybrać? Jaki styl mebli lub elementów dekoracyjnych wyglądałby najlepiej? Jednak niezależnie od Twojego gustu lub stylu, jest jedna rzecz, którą zawsze powinieneś mieć w swoim domu – a są to rośliny i kwiaty. Oto kilka powodów, dla których powinniśmy szanować znaczenie roślin i kwiatów.

Znaczenie roślin i kwiatów: ożywiają Twój wystrój

Rośliny i kwiaty to fantastyczny sposób na ożywienie pokoju. Nawet jeśli chcesz, aby wszystko było dość skromne i neutralne , nie wyglądają wybrednie, a ich naturalne piękno nigdy nie wychodzi z mody. Bukiety kwiatów to świetny sposób na nadanie im koloru, a jasnozielone liście roślin pięknie kontrastują z neutralnymi ścianami.

Jeśli nie jesteś fanem wystawiania wielu przedmiotów i ozdób w swoich pokojach, rośliny mogą nadać im przytulny wygląd bez bałaganu. Możesz wybrać dużą roślinę doniczkową, wiszący kosz lub kilka mniejszych odmian. Kaktusy w doniczkach wyglądają uroczo, siedząc na półce, lub możesz kupić terrarium i posadzić je razem.

Przy okazjach, takich jak Boże Narodzenie, rośliny mogą również sprawić, że Twój dom będzie wyglądał świątecznie. Istnieją firmy, które sprzedają wieńce i dekoracje stołowe wykonane z prawdziwego drewna balsamowego. Idealny sposób na dodanie świątecznego wyglądu i zapachu do Twojego domu. Dobrze utrzymane rośliny i kwiaty na zewnątrz sprawiają, że Twoja nieruchomość wygląda przyjaźnie i poprawia atrakcyjność krawężnika. Znaczenie roślin i kwiatów dotyczy również ich wpływu na estetykę naszego domu.

Znaczenie roślin i kwiatów: poprawiają zdrowie psychiczne i fizyczne

Współczesny styl życia oznacza, że ​​żyjemy w miastach pokrytych betonem, spędzamy większość czasu przed ekranami i ledwo widzimy niebo z powodu wysokich budynków wszędzie. Ale jako ludzie nadal jesteśmy wewnętrznie związani z naturą. To coś, co nie zniknęło, mimo że nasz styl życia tak bardzo się zmienił.

Na przykład, czy wiesz, że chodzenie boso po trawie może złagodzić stres, poprawić stan zdrowia, pobudzić organizm, a nawet w dziwny sposób poprawić wzrok? Chociaż wychodzenie na trawnik bez butów każdego ranka i wieczora może być niepraktyczne, to samo posiadanie żywych roślin w domu może przynieść wiele korzyści zdrowotnych.

Proste rośliny domowe mogą usuwać z powietrza toksyny, takie jak benzen i dwutlenek azotu, działając jak małe wytwórnie tlenu. Rośliny są tak skuteczne w zmniejszaniu stresu, że samo patrzenie na nie może obniżyć tętno.

Psychologowie sugerują, że z ewolucyjnego punktu widzenia kwiaty były obietnicą pożywienia lub nagrodą za nasze rolnictwo. Ale nawet teraz mają ten sam pozytywny wpływ na mózg, patrzenie na nie sprawia, że ​​czujemy się szczęśliwsi. Więc oprócz świetnego wyglądu w domu, są dobre zarówno dla ciebie, jak i psychicznie.

Zwiększają produktywność

Liczne badania naukowe wykazały, że obecność roślin w środowisku pracy zwiększa produktywność. Firmy na całym świecie wykorzystały to, dodając rośliny do swoich biur, i można to zrobić również w domu.

Dodaj roślinę do swojego biurka lub upuść kilka wokół swojego domowego biura. Poza tym, że wyglądają ładnie, możesz zauważyć zwiększoną motywację i odkryć, że pracujesz lepiej!