Posted on

Każdy z nas prędzej czy później będzie pacjentem – jeśli nie szpitala, to przynajmniej przychodni lekarza rodzinnego. Na szczęście, mamy pewne prawa, które zagwarantowane są obowiązującymi przepisami. Jeśli chcesz mieć pewność, że dobrze je rozumiesz, skorzystaj z porady doświadczonego prawnika.

Jakie prawa masz jako pacjent?

Jako pacjent masz prawo do:

  • poszanowania godności;
  • wyczerpującej i zrozumiałej informacji o stanie zdrowia;
  • zachowania tajemnicy informacji na Twój temat;
  • zgłoszenia sprzeciwu wobec opinii lekarza.

Pamiętaj, że jako pacjent możesz domagać się, aby świadczenia zdrowotne udzielane były z należytą starannością. Obowiązkiem pracowników służby zdrowia jest opiekowanie się pacjentem zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Jako pacjent możesz także korzystać z opieki duszpasterskiej, przechowywać rzeczy w depozycie, zgłaszać niepożądane działania produktów leczniczych. Pamiętaj, że placówki udzielające świadczeń zdrowotnych mają obowiązek przestrzegania prawa pacjenta. Tyczy się to zarówno instytucji jako takich, jak i osób wykonujących zawód medyczny, czyli lekarzy, pielęgniarek i położnych, a także wszystkich innych osób, które z uwagi na pracę mają kontakt z pacjentem.

Typowym problemem polskiej służby zdrowia jest długi czas oczekiwania na wizytę. Pacjent ma prawo, aby lista oczekujących tworzona była na rzetelnych, obiektywnych kryteriach opartych na wiedzy medycznej. Jako pacjent masz prawo wyboru – w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – lekarza, pielęgniarki oraz położnej. Możesz także wybrać placówkę, z usług której skorzystasz.

Jak uniknąć pułapek związanych z prawami praw pacjenta?

Specjalistą, który może pomóc Ci w przypadku wątpliwości dotyczących z prawami pacjenta jest dobry adwokat Kraków zaś to miasto, w którym znajdziesz go bez większych problemów. Jeśli nie wiesz, czy personel w danym przypadku zachował się właściwie, możesz skontaktować się z prawnikami. Odpowiedzą oni na wszystkie Twoje pytania, podpowiedzą, na co należy zwrócić uwagę przy następnym kontakcie ze służbą zdrowia. Wybierając adwokata, postaw na specjalistę specjalizującego się w prawach pacjenta. Powinien on posiadać bogate doświadczenie praktyczne, a także dużą wiedzę teoretyczną z tego obszaru.

Prawa pacjenta mają na celu ochronę interesów tych, którzy z różnych powodów muszą korzystać z pomocy pracowników służby zdrowia. Jeśli chcesz uniknąć pułapek z tym związanych, zależy Ci na poczuciu bezpieczeństwa, najrozsądniej jest skorzystać z pomocy prawnika. Na szczęście dzisiaj nie brakuje adwokatów specjalizujących się w prawach